
Św. Walenty z Chełmna – luty 2018
Kontynuując odkrywanie ciekawych miejsc dotarłam do Chełmna ….a to okazało się być miastem zakochanych a ten weekend już 17 tymi obchodami Walentynek Chełmińskich.
A wszystko zaczęło się od relikwii Św. Walentego ufundowanej do tutejszego kościoła farnego w 1630 roku.
Przyłączyłam się więc do świętowania.
Uczciłam moją największą miłość – miłość do samej siebie…
Chełmno znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
13 kwietnia 2005 miasto roku zostało wpisane na Listę Pomników Historii Prezydenta RP a w 2015 zostało uznane za jeden z 7 Nowych Cudów Polski w konkursie National Geographic PolskaBrama Grudziącka to jedna z 2 bram, które zachowały się z 7 prowadzących onegdaj do miasta, Chełmno to jedyne miasto w Europie o oryginalnie zachowanym średniowiecznym układzie urbanistycznym. Starówkę chełmińską otacza jeden z najdłuższych w Europie (2270m) pierścień murów obronnych Chełmno leży na 9 wzgórzach Renesansowy Ratusz mieszczący Muzeum Ziemi Chełmińskiej Na Chełmińskiej Starówce jest 6!!! Gotyckich kościołów Podominikański kościół św. Piotra i Pawła Dominikanie zostali sprowadzeni do Chełmna w 1226 roku. Założycielem tutejszego konwentu był podobno Św. Jacek Odrowąż,-pierwszy polski dominikanin. Zakon przestał funkcjonować w czasie zaborów (1829) a kościół został przekazany gminie ewangelickiej, która korzystała z niego do 1945 roku Kościół Farny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zbudowany w latach 1280-1320 Środkowa część trzyczęściowych organów Ambona- muszla Meluzyna.
Podobno w konopny sznur na którym wisi wpleciono włosy niewiast, dzięki którym zależnie od wilgotności powietrza sznur skraca się i wydłuża a głowa XVII wiecznego jelenia obraca się (gdy sucho w stronę ołtarza głównego)Kaplica Bożego Ciała z barokowym ołtarzem przedstawiającym Ostatnią Wieczerzę Św. Walenty
