Zamki nad Loarą

Chateau de Chenonceau – zamek kobiet – sierpień 2017

To kobiety miały wpływ na jego wyjątkową bryłę, jasne przytulne wnętrza, piękne ogrody i towarzyski prestiż.

Dziś ten kobiecy pierwiastek jest tu wciąż wyczuwalny- nie tylko w romantycznej bryle przechodzącej w galerię łączącą oba brzegi rzeki, ale również w niespotykanej w tradycyjnych zamkach liczbie okien, bukietach kwiatów pochodzących z przyzamkowego ogrodu, przepysznej kuchni tutejszej restauracji (mieszczącej się w byłej oranżerii) i owocowo- warzywnym ogrodzie.

Zimą we wszystkich kominkach pałacu płonie ogień…

Ten zamek to zdecydowany „MUST SEE”.

Budowę prostokątnego pałacu z narożnymi basztami ukończono w 1521r. Nadzorowała ją żona ówczesnego właściciela – Katarzyna Bohier.

Cylindryczna wieża (donżon) to pozostałość otoczonej fosą średniowiecznej warowni

W 1533 r król Franciszek I, mając chrapkę na piękny zamek i otaczające go lasy obfitujące w zwierzynę łowna, odebrał go synowi budowniczych pod pretekstem spłaty zaciągniętego przez nich długu.
Tak piękny zamek stał się własnością króla, który chętnie go odwiedzał urządzając tu polowania, fety, kolacje i inne eventy.

Mimo licznych przeszkód prawnych Henryk II, syn Franciszka I, podarował zamek swojej metresie Dianie de Saint Vallier (dama od złota we włosach).

Diana była starsza od Henryka o 19 lat i miała na niego ogromny wpływ ku niezadowoleniu prawowitej małżonki Katarzyny Medycejskiej.

Diana kazała zbadać dno rzeki Cher, aby móc zbudować na niej kamienny most.

Chcąc upiększyć zamek zaplanowała ogród, w którym poza kwiatami rosły egzotyczne wówczas warzywa i owoce, jak melony czy karczochy.

Podpis Diany w archiwalnych dokumentach Chenonceau.

Podobno uroda Diany mimo upływu czasu pozostawała niezmienna dzięki porannym zimnym kąpielom i jeździe konnej.

Po tragicznej śmierci Henryka II (zgodnie z przepowiednia Nostradamusa Henryk zmarł od rany zadanej dzida w oko podczas turnieju), Katarzyna Medycejska odebrała zamek Dianie, ale kontynuowała upiększania go – na kamiennym moście kazała zbudować dwukondygnacyjny budynek, który mieścił salę balowa.

Kuchnie zamkowe znajdują się między filarami mostu Diany, są jasne i świetnie wyposażone

Katarzyna Medycejska przekazała zamek Ludwice Lotaryńskiej żonie swojego syna Henryka II

Skomentuj